Igłoterapia jest jedną z coraz częściej stosowanych metod do walki z bólem. Wykorzystywana jest tu igła taka jak do akupunktury i wprowadzana jest na sucho w skórę. Zobaczmy kiedy warto zastosować taką metodą leczenia i co mówią o niej badania?

 

Suche igłowanie z ang. dry needling jest jedną z metod do walki z bólem w mięśniach. Nazwa suche igłowanie pochodzi od tego, że podczas zabiegu nie stosuje się żadnych płynów a robi się ją na sucho, bardzo cienką igłą wykonaną ze stali nierdzewnej.


Igłoterapię można wykorzystać na swa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na punkcie spustowym. Fizjoterapeuta wykonując terapię igłowania szuka palpacyjnie na mięśniach i tkankach, miejsc w których znajdują się punkty spustowe, w których umieszcza igły. Igły są umieszczone w skórze od 10 do 30 minut i w tym czasie terapeuta porusza igły na zmianę w dolnym kierunku lub górnym, co ułatwia rozbicie punktu spustowego i zwiększą penetrację.

Drugim sposobem jest technika nie związana z punktem spustowym. Obejmuje ona szerokie podejście do ośrodkowego układu nerwowego. Zamiast umieszczać igłę w jednym miejscu jak miało to miejsce w metodzie opisanej powyżej, terapeuta umieszcza kilka dookoła. Technikę tę wykorzystuje się, jeśli terapeuta podejrzewa, że ból wynika ze znacznie większego problemu i może być umiejscowiony albo w układzie mięsniowym albo w układzie nerwowym.

 

>>Sprawdź także: Szkolenia Kinetic Control <<

>>Sprawdź także: Szkolenia FDM <<Zalety suchego igłowaniaMoże pomóc w walce z bólem, szczególnie gdy mamy do czynienia z bólem mięśni czy ich sztywnością. Igłoterapia ma zastosowanie najczęściej przy różnego rodzaju urazach, bólach, także w tych związanych z fibromialgią. Terapia może pomóc w poprawie elastyczności mięśni a także złagodzić punkty spustowe.Wady suchego igłowaniaJak przy każdej terapii mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej pojawiające się niepożądane objawy to m.in. krwawienie, siniaki, ryzyko zakażenia bądź chwilowa bolesność.Co na temat suchego igłowania mówią badania?Na chwilę obecną nie ma zbyt dużej ilości przeprowadzonych badań, jednak z każdym rokiem ich ilość będzie rosła. Na podstawie tych przeprowadzonych do tej pory wynika, że wykorzystanie igieł wspomaga łagodzenie bólu, część z nich wskazuje również, że igłowanie działa lepiej niż leczenie placebo ale znajdą się też takie wyniki, w których nie wykazano aby igła łagodziła ból skuteczniej niż prawidłowe rozciągnięcie mięśnia.

 

Przydatne linki:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/akupunktura-czyli-leczenie-iglami_37725.html