bg header7

 

Dlaczego nasze mięśnie ulegają uszkodzeniom ? Jak zapobiegać urazom ? Jakiego stopnia może być uraz i po czym to rozpoznać ? Na te i inne pytania odpowiedzi odnajdziemy w poniższym artykule.

Ból potrafi ograniczyć prawidłowe funkcjonowanie każdego człowieka. Jak rozpoznać jednak czy ból jest przejściowy i chwilowy czy jednak jest to coś poważniejszego? Jakie są przyczyny takiego bólu?

 

>>Sprawdź także: Szkolenia Kinetic Control <<

>>Sprawdź także: Szkolenia FDM <<

 

Przyczyny zerwania mięśni pleców

 

Najczęściej do naderwania mięśnia pleców dochodzi w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów. Mięsień uprzednio nie został odpowiednio przygotowany i zbyt raptownie go użyliśmy. Uraz może nastąpić również w wyniku nagłego upadku lub niekontrolowanego nadużycia mięśnia pleców np przy zamiataniu lub nadmiernemu wykonywaniu ćwiczeń wykorzystujących siłę mięśni np na siłowni.

Objawy naderwania

Uszkodzenie mięśni pleców jest oceniane w skali trzystopniowej:

  •         I stopień oznacza, że urazowi uległa nieznaczna ilość włókien mięśniowych
  •         II stopień oznacza, że urazowi uległa znaczna ilość włókien mięśniowych
  •         III stopień oznacza, że wszystkie włókna są naderwane

W przypadku uszkodzenia I stopnia pacjentowi będzie towarzyszył ból w dolnej części pleców, który będzie odczuwalny po zakończeniu nadwyrężających czynności. Mięśnie pleców staną się napięte a opuchlizna będzie nieznaczna, sztywność pojawi się po spoczynku czyli najczęściej porannym przebudzeniu.

Jeśli chodzi o uszkodzenie II stopnia to pacjent będzie odczuwał silny ból w dolnej części pleców podczas wykonywania konkretnych czynności a opuchlizna będzie już widoczna. W tym przypadku sztywność będzie spowodowana zmniejszoną aktywnością fizyczną i będzie zauważalny znacznie silniejszy ból.

W przypadku III stopnia pacjent odczuje bardzo silny ból zarówno podczas aktywności fizycznej jak i w trakcie spoczynku. Opuchlizna będzie widoczna od razu po urazie, pacjent będzie miał trudności w przemieszczaniu się. Jeśli pojawi się zaczerwienienie będzie ono spowodowane zerwaniem mięśnia i jego krwawieniem.

 

Leczenie

 

Każde leczenie ma na celu zminimalizowanie bólu. Powinno się wykonać wszelkie możliwe ćwiczenia przywracające zdrowie zanim podejmiemy decyzję o zabiegu.

W przypadku I i II stopnia leki przeciwzapalne i przeciwbólowe pomogą złagodzić ból w początkowej fazie ale nie usuną przyczyny powstałego bólu. Używanie leków nie może być długofalowe i powinno być zastosowane, gdy inne metody leczenia nie przynoszą rezultatu.

Jeżeli jednak leczenie nieoperacyjne nie przynosi rezultatów lub mamy do czynienia z urazem III stopnia to czasami niezbędne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, który będzie polegał na zespojeniu zerwanych mięśni. Najczęściej wykonywana jest artroskopia, gdzie miniaturowa kamerka jesy wkładana do stawu poprzez wąskie nacięcia, co umożliwia dokładne zbadanie i naprawę uszkodzonych tkanek.

 

Zapobieganie

 

Uszkodzenie mięśni pleców jest najczęściej skutkiem nieodpowiedniej techniki dźwignięcia lub zbyt intensywnej eksploatacji. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeżeli chodzimy na siłownię to należy również pamiętać o regularnych przerwach podczas ćwiczeń.

 

Sprawdź także:

https://wylecz.to/pl/zdrowy-styl-zycia/sport/uraz-i-uszkodzenie-miesni.html#popupClose

https://neurologia.mp.pl/choroby/150859,choroby-miesni-miopatia