Blausen 0597 KneeAnatomy Side

Dlaczego niewielki nawet uraz potrafi zniszczyć strukturę łąkotki? Co może oznaczać pęknięta łąkotka i co można dalej z nią zrobić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.Dlaczego łąkotka ulega uszkodzeniom?


Zarówna łąkotka jak i więzadło krzyżowe są jednym ze słabszym elementów kolana. Podczas obciążania kolana łąkotka jest „zgniatana” pomiędzy kością udową a piszczelową. Dodatkowo jeśli dodamy ruch rotacyjny w kolanie, łąkotka bardzo odczuwa takie zmiany. Do takich niesprzyjających ruchów dochodzi podczas urazów na stoku narciarskim, podczas gry w piłkę czy koszykówkę, podczas długiego biegania czy zbyt intensywnych skoków na jednej nodze. W wyniku niekontrolowanych rotacji w kolanie słabo unaczyniona struktura łąkotki nie daje sobie rady.

Czy pęknięcie łąkotki zawsze wiąże się z operacją?


Nie każde pęknięcie łąkotki będzie identyczne. Istotne aspekty jakie powinny być brane w określeniu czy wymaga ona operacji czy nie jest przede wszystkim:
- czy pęknięta część łąkotki się zawija czy nie
- czy są ograniczenia w ruchu kolanem i czy kolano się blokuje
- ile czasu upłynęło od uszkodzenia
- co pokazuje wynik rezonansu magnetycznego

Jeśli chodzi o zawinięcie się łąkotki to niestety kończy się pomimo wszystko operacją. Podobnie jest z zablokowaniem w kolanie. Jeśli minęło sporo czasu od urazu to również działa na niekorzyść naszej łąkotki. Istotną tu kwestią będzie czy doszło do ewentualnego zrośnięcia czy kolano daje o sobie znać nieustannie już od kilku miesięcy. Jednak w tym przypadku wszystko jest sprawą indywidualną. Ograniczenie w pełnym zgięciu oraz objawy bólowe nie muszą od razu kończyć się operacją. Pewne jest, że niezwykle istotna jest będzie systematyczna jej rehabilitacja.

>>Sprawdź: Szkolenia Kinetic Control <<


>>Sprawdź: Szkolenia FDM <<