Pelvis male 01 anterior view

 

 

Miednica jest jedną z podstawowych elementów, który wpływa na prawidłowe ustawienie naszego ciała. Jeżeli odczuwamy dyskomfort albo ból w kręgosłupie, pierwotną przyczyną może być nieprawidłowe ustawienie obręczy miedniczej. Sprawdźmy, co się dzieje, gdy dojdzie do asymetrii miednicy ? 


Kilka słów o miednicy

Miednica dźwiga cały kręgosłup i jest punktem odniesienia symetrii ciała. Obręcz miedniczna jest ściśle powiązana z dolnym odcinkiem kręgosłupa i każdy jej ruch wywołuje zmianę ustawienia kręgosłupa. Dlatego każda nieprawidłowość i asymetryczne położenie w obrębie obręczy miednicznej będzie skutkowało złym ustawieniem poszczególnych części ciała.


Punkty rozpoznawcze

 

Charakterystyczne „dołki” znajdujące się w dolnej części kręgosłupa na plecach, zwane jako kolce biodrowe tylne to idealne punkty odniesienia ułożenia miednicy. Jeżeli te dwa kolce są ustawione na jednej wysokości, poziomie oznacza to, że cały obręcz miednicy jest prawidłowo ustawiony.
Ale na tym diagnoza symetrii się nie kończy. Za pomocą przednich dwóch kolców biodrowych górnych, również określamy prawidłowe ułożenie naszego ciała.


Asymetria miednicy

 

Jedną z podstaw asymetrii jest niewłaściwa pozycja podczas siedzenia, szczególnie podczas ośmiogodzinnej pracy biurowej. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zakładanie nogi na nogę, podkładanie nóg lub zawieszone nogi w powietrzu, nie postawione stabilnie na podłodze w dalszej konsekwencji przyniosą nam sporo szkód w naszej postawie.
Kolejną przyczyną są urazy kończyn np. złamanie nogi, skręcenie stawu skokowego czy problemy z kolanami. Czasem wystarczy parę tygodni chodzenia o kulach aby symetria naszego ciała została narażona na nieprawidłowości.
Czasami zdarza się, że pacjenci mają jedną nogę krótszą od drugiej. Najczęściej w takim przypadku poleca się stosowanie wkładek obuwniczych co jest powszechnym błędem. Wśród 80 % osób z takim zjawiskiem po przywróceniu symetrii w ułożeniu miednicy mogły zaprzestać stosowania wkładek, gdyż najważniejsze jest znalezienie przyczyny a nie leczenie skutku.

 

Długotrwała asymetria

 

Nieprawidłowe ustawienie miednicy może w długotrwałym efekcie spowodować zmiany w odcinku lędźwiowym a także i piersiowym oraz szyjnym. Ostatecznie niewłaściwe jej ułożenie może doprowadzić również do nieodwracalnym uszkodzeń dysków jak i stawów międzykręgowych.
Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesna diagnoza symetrii miednicy.

 

>>Sprawdź: Szkolenia Kinetic Control <<


>>Sprawdź: Szkolenia FDM <<