headache 1557838 960 720

 

Ból głowy może znacząco pogorszyć jakość życia. Pojawia się on okresowo lub utrzymuje się przez dłuższy okres. Sprawdźmy co może być jego przyczyną i jak możemy sobie pomóc. Czy fizjoterapia w tym przypadku może być skuteczna?

Ciągły stres, niewyspanie oraz synchroniczne zmęczenie mogą dać o sobie znać w postaci bólów głowy. Szacuje się, że ponad 90 procent ludzi przynajmniej raz w życiu odczuła czym jest silny ból głowy. Najczęściej bóle z którymi mamy do czynienia to bóle napięciowe, z którymi można sobie poradzić za pomocą odpowiednio dobranej fizjoterapii np. masażu powięziowego.


Na czym polega masaż powięziowy?

Jest to masaż głęboki, gdzie fizjoterapeuta pracuje z warstwami tkanek aby je rozluźnić i uwolnić skumulowane napięcia. Masaż wykonywany jest bardzo powoli, najczęściej masowany jest kark, skronie i cała głowa a fizjoterapeuta wykonuje ruchy wydłużające za pomocą palców, przedramion oraz łokci. Zabieg przynosi ulgę, przywraca poprawny przepływ krwi, rozluźnia. Pacjent czasem już po pierwszym zabiegu przestaje odczuwać silne bóle głowy. Do masażu nie trzeba być specjalnie przygotowanym jednak zaleca się aby w dniu masażu nie spożywać obfitych posiłków, a na godzinę przed zabiegiem być na czczo.


Jeśli masaż powięziowy to sprawdźmy czym jest powięź?

Gdy dochodzi do nadmiernego napięcia powięzi pojawia się przewlekły ból, który może promieniować w dalej położonych rejonach ciała.
Powięź to nic innego jak błona utworzona z sieci tkanek łącznych, które są elastyczne i rozciągają się we wszystkie strony. Znajduje się ona na całym ciele ludzkim i utrzymuje je w jedności, osłania i otula poszczególne elementy. Łączy kości, mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Owija się wokół każdego elementu ciała, pozwalając na łatwiejsze ich przesuwanie się. Powięź spełnia również bardzo ważną rolę w hemodynamice oraz w procesach biochemicznych. Jest twórcą macierzy dla komunikacji międzykomórkowej, chroni ciało przed drobnoustrojami oraz jest ważnym elementem w immunologii.

 

>>Sprawdź: Szkolenia Kinetic Control <<


>>Sprawdź: Szkolenia FDM <<