hand 3035663 960 720

 

Jakie są przyczyny drętwienia palców? Czy jest to objaw poważnej choroby, szczególnie gdy dochodzi kilka innych syndromów? Co może oznaczać zaburzenie czucia w palcach?

Drętwienie palców to nic innego jak parestezja czyli czucie opaczne. Odczucia przy parestezji to m.in. pieczenie, mrowienie, zaburzenia czucia w palcach dłoni lub stóp pojawiające się w momentach dłuższego utrzymywani ręki lub stopy w jednej pozycji i zazwyczaj znikają, gdy poruszamy kończyną. Takie objawy mogą m.in. sygnalizować o niedoborze wapnia, magnezu, sodu czy witaminy B12. Jeśli jednak ani suplementacja ani rozruszanie nie pomagają i stan odczuć przy parestezji nie mija należy sprawdzić jedną z opisanych niżej dolegliwości.
Neuropatia obwodowa – w wyniku ucisku, zapalenia nerwu bądź niedokrwienia dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych co objawia się mrowieniem, drętwieniem, zaburzeniami czucia lub silnym bólem. Neuropatia jest często wynikiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa bądź stawów, jednostajnego wysiłku obciążającego stawy lub urazu kończyny. Aby odpowiednio zdiagnozować neuropatię obwodową potrzebne będą badania RTG, USG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Reumatoidalne zapalenie stawów - drobne stawy palców jak i stawy nadgarstkowe zaatakowane są stanem zapalnym a w okolicy nerwu dochodzi do ucisku. Poranna sztywność stawu oraz uczucie mrowienia i drętwienia to jeden z objawów. Badania, jakie należy przeprowadzić w celu postawienia diagnozy to oznaczenie czynnika reumatoidalnego, OB, CRP, morfologia krwi, USG.

Choroby naczyń krwionośnych – niewydolność żylna i miażdżyca przyczyniają się do drętwienia kończyn oraz do ich częstego przemarzania. Badanie takie jak USG Dopplera, powinno pomóc w sprawdzeniu przepływu krwi w naczyniach.

Stwardnienie rozsiane – choroba, w której dochodzi do uszkodzenia bądź zaniku osłonek mielinowych nerwów w centralnym układzie nerwowym i rdzeniu kręgowym. Oprócz drętwienia palców dochodzą takie objawy jak zaburzenia równowagi, widzenia i koordynacji ruchowej. Aby zdiagnozować ww chorobę należy sprawdzić występowanie zmian w mowie, sile mięśni, koordynacji ruchowej, utrzymaniu równowagi ciała, funkcjonowaniu narządów zmysłu jak wzrok, węch czy czucie. Dodatkowo powinny pojawić się badania elektromiografia, rezonans magnetyczny mózgu i rdzenia kręgowego oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zespół Guillaina-Barrégo – dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów za sprawą ataków układu odpornościowego. Mogą wystąpić zaburzenia czucia w palcach u rąk, stóp a w skrajnych przypadkach do ich paraliżu. Wykonuje się tu badania płynu mózgowo-rdzeniowego i wykonuje się elektromiografię.

Cukrzyca – w jej przebiegu dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi, która uszkadza włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne w wyniku czego dochodzi do zaburzeń czucia. Do pełnej diagnozy wystarczą badania cukru we krwi.

Choroba alkoholowa - nadużywanie alkoholu może skutkować niedoborem witaminy B12, uszkodzeniem włókien nerwowych.

 

>>Sprawdź: Szkolenia Kinetic Control <<


>>Sprawdź: Szkolenia FDM <<