neck 3739667 960 720

 

Urazy i kontuzje w okolicach kręgosłupa szyjnego mogą być znacznie poważniejsze niż w obrębie części lędźwiowej. Dlatego warto obserwować objawy i w razie pytań skierować się do fizjoterapeuty lub neurologa. W poniższym artykule kilka cennych wskazówek na temat rozpoznania i zagrożeń związanych z dyskopatią szyjną.

Nawet niewielkie zmiany mogą spowodować kolejne uszkodzenia krążków międzykręgowych, które odpowiednio nieleczone mogą dawać nieprzyjemne odczucia bólowe lub skończyć się zabiegiem operacyjnym.

Objawy dyskopatii szyjnej


Objawy bólowe nie są tak charakterystyczne jak przy bólach pleców, mogą być zlokalizowane np w okolicach ramion lub przedramion, ból może również promieniować w okolice czaszki. Na początku mogą pojawiać się lekkie prądy wzdłuż ręki, bóle głowy lub napięcie mięśni karku. W dalszej fazie rozwoju dyskopatii zaczynają się coraz poważniejsze symptomy. Brak naszej reakcji przy pierwszych symptomach może spowodować trwałe uszkodzenie dysku oraz wyraźny ucisk na struktury nerwowe co w konsekwencji może doprowadzić do silniejszego bólu w okolicy łopatki, ramienia, przedramienia, osłabnięcia czucia czy nawet osłabnięcia mięśnia kończyny górnej. Jest to ostatni dzwonek na rozpoczęcie rehabilitacji.Wizyta i rehabilitacja


Jeśli pojawiły się już silne objawy bólowe związane z kręgiem szyjnym to dobra diagnostyka i prawidłowe leczenie fizjoterapeutyczne powinny pomóc. Bardzo często do prawidłowej diagnozy potrzebny jest obraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, który określi stopień uszkodzenia.

Pamiętajmy, że jest dostępna rehabilitacja w warunkach domowych


Objawy zaawansowanej dyskopatii


Krążki międzykręgowe są blisko położone rdzenia kręgowego w okolicy szyi co eskaluje ryzyko sporych powikłań takich jak m.in.
- wymioty
- zawroty głowy
- brak czucia w kończynie górnej
- brak siły mięśniowej w kończynie górnej
- zablokowanie ruchów kręgosłupem szyjnym


Jeśli wystąpią, któreś z objawów natychmiast trzeba udać się lekarza w celu wykonanie szeregu badań.Podsumowanie

 

Jeśli czujesz dyskomfort w okolicy kręgosłupa szyjnego zadbaj o niego odpowiednio wcześnie. Zgłoś się do fizjoterapeuty lub lekarza na diagnostykę .

 

>>Sprawdź: Szkolenia Kinetic Control <<


>>Sprawdź: Szkolenia FDM <<