14779685825 aa4fc9e313 b

 

Obecnie wady postawy stanowią coraz większy problem wśród dzieci w okresie szkolnym oraz w okresie dojrzewania. Dziecko, które od samego początku nie będzie znało zasad prawidłowego siedzenia w ławce czy przy komputerze będzie codziennie powielało błędy, które w przyszłości zaowocują w postaci wad postawy co stanowi jedną z częstszych przyczyn problemów z kręgosłupem.

 

Poprzez złe nawyki dziecko nie zdaje sobie sprawy, że w późniejszym etapie jego życia może się zdarzyć, że nawet najprostsze czynności takie jak stanie, chodzenie po schodach, bieganie może sprawiać ból. Aby uniknąć bólu dziecko w początkowej fazie, często nieświadomie wykrzywia ciało co pogłębia jego wadę postawy. Dlatego niezwykle ważny w tym okresie jest ruch na świeżym powietrzu. Niestety z badań wynika, że coraz więcej dzieci spędza czas przy komputerze lub telewizorze, unikając sportu.

Przyczyny wad postawy

Dziecko przychodząc na świat przyjmuje pozycję embrionalną, czyli kręgosłup jest ułożony w literę „c”. W momencie, gdy uczy się stawiać pierwsze kroki, wypina brzuch do przodu co pomaga mu złapać równowagę. W wieku 6 lat kręgosłup dziecka zaczyna nabierać prawidłowego kształtu ale ostatecznie ukształtuje się w wieku 18 roku życia. Jednym z pierwszych wyzwań dla kręgosłupa to okres wczesnoszkolny. Mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Jest to okres, w którym dziecko mniej czasu spędza na świeżym powietrzu, większość czasu siedzi w ławce, często przyjmując niewłaściwą pozycję. Kolejne wyzwanie to okres dojrzewania, w którym zmieniają się dotychczasowe proporcje ciała.

Rodzaje skrzywień kręgosłupa

  • Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Pojawia się, w okresie najszybszego wzrostu czyli najczęściej między 6 a 24 miesiącem życia, kolejno między 5 a 8 oraz 11 a 14 rokiem życia. Rozpoznanie: gdy dziecko stoi do nas tyłem, widzimy, że kręgosłup nie tworzy linii prostej, ale wykrzywia się w łuki. Skrzywienia najczęściej pojawiają się na wysokości na odcinku piersiowym albo szyjnym. Jedną z charakterystycznych cech skoliozy jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Przyczyny: wady wrodzone kręgosłupa, zła budowa miednicy, nierówna długość nóg, noszenie ciężkiego plecaka, nieprawidłowa postawa w trakcie siedzenia.
  • Lordoza – kręgosłup wygina się do przodu na odcinku lędźwiowym. Rozpoznanie: dziecko stojąc do nas profilem ma wklęsłe plecy i wystający brzuch. Przyczyny: zwichnięcia biodra, krzywica, gruźlica, porażenia mięśni grzbietu, brak ruchu i przeciążenia kręgosłupa.
  • Kifoza to zbyt mocne wygięcie kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym tzw „okrągłe plecy”, „garb” . Objawy: przypadłość można zaobserwować, gdy dziecko stoi do nas profilem. Przyczyny: krzywica, lub dźwignięcie przez dziecko zbyt dużego ciężaru (skutek zgniecenie kręgu)

 

Sprawdź jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą być przeprowadzone w domu zabiegi rehabilitacyjne.Sugestie

Rozwój postawy dziecka rozpoczyna się już w brzuchu mamy, dlatego tak ważne są pierwsze 3-4 miesiące życia płodu. Od początku ciąży mama powinna odpowiednio wypoczywać, gimnastykować się, dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, stosować odpowiednią dietę jeść dużo warzyw i owoców, nabiału i ryb, gdyż w nich zawarte są witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Najważniejsze z nich to m.in. kwas foliowy (np. folik), witamina D3, jod (np. feminatal) oraz wapń (np. calcium D3).

 

>>Sprawdź także: Szkolenia Kinetic Control<<

>>Sprawdź także: Szkolenia FDM<<