Figure 38 01 07

 

 

Przepuklina kręgosłupa to szczególne wyzwanie nie tylko dla sportowców. Uszkodzenie krążka międzykręgowego może utrudnić wykonywanie nawet podstawowych, codziennych czynności i według niektórych jest nieodwracalna. Ale czy na pewno ?
Dlaczego jedni pacjenci z niewiarygodnie dużą przepukliną zdrowieją a inni nie? Czy zatem przepuklina może się zmniejszyć i czy rehabilitacja może być szansą na powrót do zdrowia?


Kilka słów o dyskopatii

 

Każdego z nas czeka prędzej czy później dyskopatia, która jest chorobą kręgosłupa i oznacza jego starzenie. Choroba zwyrodnieniowa krążków międzykręgowych jest zjawiskiem naturalnym jednak są pewne symptomy, które informują nas o zagrożeniu a inne są możliwe do wyleczenia. Są pacjenci, którzy pomimo zmian zwyrodnieniowych nie odczuwają żadnego dyskomfortu, ale są też tacy, którym ból przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Zdarzają się też takie osoby, które mają wyjątkowo silne objawy bólowe nieadekwatne do swojego wieku.

 

>>Sprawdź: Szkolenia Kinetic Control <<


>>Sprawdź: Szkolenia FDM <<


Nie wielkość przepukliny a jej umiejscowienie ma znaczenia

 

Zdarzają się pacjenci, którzy są dużym wyzwaniem dla fizjoterapeutów, gdyż dysk z początku wydający się na trudniejszy do leczenia okazuje się lepiej podatny na wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne niż ten lepiej z początku rokujący. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku umiejscowienie takiej przepukliny względem struktur nerwowych. Dlatego lekarz zanim skieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny powinien przeprowadzić szczegółowe badania kliniczne i dokładnie zapoznać się z objawami jakie u niego występują.

Naturalni sprzymierzeńcy

Przepuklina kręgosłupa dla niektórych brzmi jak wyrok. Nie ma czemu się dziwić dlaczego niektórzy boją się takiej diagnozy, gdyż z medycznego punktu oznacza to, że jednolita masa dysku uległa tak silnemu uszkodzeniu, że część jądra miażdzystego oddzieliła się od całej reszty i stała się odrębnym elementem, który może dowolnie się przemieszczać w niebezpieczne rejony i tym samym stawać się dużym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Szczególnie niepożądane rejony umiejscowienia się takiego tworu to kanał kręgowy czy nerwy rdzeniowe.

Jeżeli oderwana cząstka nie uciska struktur nerwowych i nie powoduje silnych objawów bólowych to taki pacjent ma bardzo duże szczęście i być może nie będzie wymagał operacji. Dodatkowo oderwany "twór" pobudzi organizm i jego mechanizmy obronne, aktywując makrofagi do pracy, które w skuteczny sposób wchłoną martwe komórki organizmu w tym ww element.
Z tego też względu w niektórych przypadkach lepiej jak uszkodzona część dysku oderwie się od reszty i zostanie wchłonięta niż jest w całości i stale jest odżywiana.

Czy przepuklina ma szansę na wchłonięcie

Wchłanianie się przepukliny jest procesem do dziś nie do końca poznanym. Nie wiadomo do końca dlaczego niektórzy pacjenci mają tak silny organizm gotowy do samoregeneracji, podczas gdy u innych zupełnie się poddaje już na samym początku. Ciężko jest rokować jak zachowa się organizm danego pacjenta. Z pewnością warto podjąć się leczenia zachowawczego o ile nie towarzyszą mu problemy neurologiczne.

Sprawdź jakie warunki musisz spełnić aby otrzymać rehabilitacja także w warunkach domowych