kiedy do fizjoterapeuty

 

Z początku niewinnie wyglądający uraz z czasem może okazać się przyczyną wielu dolegliwości. Wiele osób na początku próbuje sobie poradzić na własną rękę, stosując okłady z octu lub po prostu czeka aż wszystko przejdzie. Jednak fizjoterapeuci alarmują, że uraz w pełni niewyleczony da o sobie znać w przyszłości i może stać się podstawową przyczyną kolejnych znacznie poważniejszych powikłań.
   

Jednym z najczęstszych, bagatelizowanych urazów jest zerwanie stawu skokowego. Odpowiednio niewyleczony staw skokowy może być przyczyną poźniejszego naderwania ścięgna Achillesa, więzadeł kolanowych, mięśni strzałkowych a nawet bólu kręgosłupa.

 

Uraz i co dalej ?


Czasami nawet najmniejszy uraz powinien być skonsultowany z ortopedą, który zdiagnozuje problem, następnie dobierze zabiegi fizjoterapeutyczne. Dalej fozjoterapeuta zastosuje odpowiednie ćwiczenia a w razie wątpliwości zleci wykonanie dodatkowych badań. Fizjoterapeuta może zastosować jedną z trzech dostępnych metod:
  • terapia manualna
  • kinezyterapia
  • fizykoterapia

 

Dlaczego do fizjoterapeuty?


Fizjoterapeuta to osoba, która posiada wykształcenie medyczne w tym trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie magisterskie. Fizjoterapeutą może zostać również osoba, która ma technika fizjoterapii i wiele lat temu ukończyła studium fizjoterapii.
Program studiów, jaki mają fizjoterapeuci na wybranym przez siebie kierunku obejmuje m.in. takie przedmioty, jakich uczą się również przyszli lekarze i pielęgniarki. Jest również kilka przedmiotów, które są tylko w programie nauczania dla fizjoterapeutów. W trakcie trwania studiów przyszły fizjoterapeuta uczy się jak rozpoznawać choroby, jakie są wskazania i przeciwskazania, jakie ćwiczenia i zabiegi warto zastosować. Dodatkowo otrzymuje informacje jak powinna wyglądać prawidłowa postawa człowieka oraz motoryka stawów podczas poruszania się. Jak można zapobiegać deformacjom powstałym w wyniku zmian zwyrodnieniowych i po urazach. Otrzymuje on również wiedzę na temat prawidłowej diagnostyki funkcjonalnej m.in. jak poruszają się stawy rąk, nóg, kręgosłupa, jak powinna ustawiać się miednica oraz kręgosłup, jak określać siłę mięśni, zbadać czucie, jak prawidłowo powinno się chodzić i siedzieć. Większość fizjoterapeutów po ukończeniu studiów kontynuuje naukę zaczynając studia podyplomowe, uczęszczając na różnego rodzaju szkolenia.

 

Sprawdź też czym charakteryzuje się dobry gabinet fizjoterapii ?

 

>>Sprawdź także: Szkolenia Kinetic Control<<

>>Sprawdź także: Szkolenia FDM<<