terapia manualna

 

Jak do fizjoterapeuty - prywatnie czy państwowo?

 

Niejednokrotnie fizjoterapeuci stając przed trudnym wyborem odpowiedniej uczelni, zastanawiają się, które szkoła lepsza: państwowa czy prywatna? Czy wiedza teoretyczna wystarczy, żeby otworzyć swój gabinet?

Przy wyborze uczelni już coraz mniejsze znaczenie ma ranking szkół. Na rynku istnieje dziesiątki państwowych i prywatnych uczelni, które mają szeroką ofertę nauki i rozwoju. Sprawdźmy jakie są wady i zalety poszczególnych rodzai szkół.    

Szkoły państwowe

Wydawałoby się, że wciąż są numer jeden pod względem prestiżu. Jednak w obecnych czasach nie jest już brana pod uwagę jedynie szkoła, a przeważające znaczenie ma doświadczenie.

Jeśli chodzi o duże szkoły państwowe to w większości przypadków synchronicznie cierpią z powodu małych nakładów finansowych, nie mają zatem często środków na dobre pomoce dydaktyczne a jedyną dostępną wiedzą są wykłady. Przyszły absolwent nie ma dostępu do dużej ilości praktyk, a bazując jedynie na wykładach kończy szkołę jako teoretyk. Trochę lepiej sprawa wygląda w znacznie mniejszych uczelniach, które mają większe możliwości modernizacji.

Szkoły prywatne

W porównaniu do szkół państwowych mają więcej środków finansowych do dyspozycji. Utrzymują się ze studentów, więc mają bardziej bogatą ofertę i zaplecze oraz praktyki aby przyciągnąć do siebie chętnych. Jednym z minusów szkół prywatnych może być miejsce czy sposób prowadzenia zajęć, gdyż trudniej jest im uzyskać dobre miejsce do praktyk. Co więcej funkcjonuje jeszcze przekonanie, że jeśli student ukończył prywatną szkołę to za dyplom zapłacił a nie zdobył wiedzą i pracą.

Program szkolny często się ulega zmienom, jednak w szkołach prywatnych szybciej pojawiają się nowości, jest więcej ćwiczeń i praktyk oraz jest zdecydowanie nowszy sprzęt. Za to zdecydowanie ciężej z doświadczoną i profesjonalną kadrą. Wybór zatem nie jest prosty.

 

>>Sprawdź także: Szkolenia Kinetic Control <<

>>Sprawdź także: Szkolenia FDM <<

 

 

Swój gabinet


Konkurencja jest coraz większa, dlatego ważne jest poważne, indywidualne podejście do sprawy, sprawdzenie co oferują konkretne uczelnie, jakie są za i przeciw. Trzeba pamiętać, że nauka fizjoterapeuty nie kończy się na studiach, musi stale się szkolić i dokształcać, niejednokrotnie inwestując w dodatkowe szkolenia i swój własny rozwój. Dobrze jest pomyśleć też o praktykach już na etapie studiów, im większa ich ilość tym większe doświadczenie i być może możliwość nawiązania więzi z pacjentem, który w przyszłości może stać się naszym potencjalnym klientem.

 

Inne źródła: https://www.rehafit.org/rehabilitacja-z-nfz-czy-prywatnie-zdrowie-nie-moze-czekac/