leczenie uzdrowiskowe

 

Co to jest leczenie uzdrowiskowe

 

Czy leczenie w uzdrowiskach rzeczywiście ma zbiawienny wpływ na nasze zdrowie i przyspiesza rekonwalescencję? Dlaczego jest to szybsza i lepsza metoda dla pacjenta ? Jakie powinny być cele i zadania takiego leczenia?

Leczenie uzdrowiskowe jest polecane dla osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi i pragnącymi prowadzić zdrowy tryb życia. Dzięki podjęciu się leczenia w uzdrowisku można m.in. ograniczyć skutki uboczne niewłaściwego odżywiania, stosując odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę. Dostępne usługi hydroterapii pomagają usprawnić mechanizmy naczynioruchowe a dzięki terapii ruchem możemy zapobiec hipokinezji.

>>Sprawdź także: Szkolenia Kinetic Control<<

>>Sprawdź także: Szkolenia FDM<<


Leczenie uzdrowiskoweMa wiele zalet. Przede wszystkim wspomaga naturalną regenerację organizmu, skraca leczenie wielu chorób przewlekłych i odnawia zdolność do pracy i normalnego funkcjonowania organizmu. Szczególnie istotna w tym przypadku jest rehabilitacja przy zaburzeniach czynności ruchowej, w stanach pourazowych, chorób neurologicznych. Leczenie uzdrowiskowe ma pozytywny również wpływ przy leczeniu kardiologicznym jak i pulmonologicznym.

Ten rodzaj leczenia stwarza większe możliwości dla rehabilitacji, w której stosuje się kompleksowe leczenie fizykoterapeutyczne. Naturalne warunki uzdrowiskowe dają szybsze wyniki wyzdrowienia niż w szpitalach, gdyż pacjent jest w bardziej komfortowych warunkach klimatycznych i środowiskowych. Wiele zabiegów kinezyterapeutycznych jest w postaci spacerów po pięknej, cichej okolicy, po terenach z różnym stopniem trudności z równoległą kąpielą słoneczną czy leczniczą.

Dodatkowo pacjent w uzdrowisku musi przestrzegać regulaminu, który został naukowo uregulowany. Określa on przede wszystkim długość i ilość zabiegów, wypoczynku, snu oraz stopień wysiłku w taki sposób, aby jak najszybciej wrócił do stanu sprzed choroby czy urazu. Chory uczy się jak zwiększyć siły obronne organizmu, jak radzić sobie z objawami choroby. Oferowane są również porady pedagogiczne i psychologiczne, które mają pomóc w zmianie dotychczasowego trybu żywienia i zachowania.

Cele i zadania leczenia w uzdrowiskachLeczenie w uzdrowisku jest często kontynuacją rozpoczętego już leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jest leczeniem uzupełniającym wielu chorób przewlekłych, przyspiesza rekonwalescencję, wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe i ruchowe. Wprowadza również porządek w czynnościach życiowych organizmu i uaktywnia siły samolecznicze, stabilizuje procesy neurowegetatywne i psychonerwowe. Wykorzystywane są tu przede wszystkim naturalne metody leczenia jak kąpiele w wodach leczniczych, peloidy, dieta i różne zabiegi fizykoterapeutyczne i kinezyterapeutyczne. Leczenie uzdrowiskowe jest pomocne w odstawieniu leków, które często są nadużywane przez pacjentów.

 

Przydatne linki: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/leczenie-uzdrowiskowe1/