Łóżko jest jednym z najważniejszych elementów w pokoju dziecka. Wszyscy wiemy jak ważny jest sen dla prawidłowego odpoczynku i rozwoju naszej pociechy. Łóżko może być elementem praktycznym jak i ozdobnym. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze łóżka?

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się priorytety przy wyborze łóżeczka. Sprawdźmy po krótce jakie łóżko na jaki wiek dziecka.Łóżko na pierwsze miesiąceElement tak ważny jak łóżko powinien rosnąć wraz z dzieckiem. Pierwsze łóżeczko dla noworodka i kilkumiesięcznego dziecka powinno mieć odpowiednie zabezpieczenia w postaci szczebelek, które można wyjmować lub podnosić i opuszczać w miarę potrzeby. Istotne znaczenie ma możliwość regulacji poziomu wysokości materaca, gdyż im dziecko starsze i większe tym materac powinien być opuszczany coraz niżej. Znaczna część osób na swój pierwszy zakup wybiera kołyski, które starczają dziecku na około 6 miesięcy, zaś standardowe łóżeczko ze szczeblami przewidziane jest na 3 lata.

Sprawdź także: dofinansowane szkolenie dla fizjoterapeutów Kinetic ControlŁóżko dla starszego dzieckaNa rynku znajdziemy wiele rodzai łóżek. Mogą to być m.in. składane fotele lub tapczany, gdzie można chować pościel. Czasami wybór pada też na łóżko piętrowe. Rodzice mają przeróżny wybów łóżek nawet z motywami ulubionych bohaterów lub w dowolnym kształcie jak samochod czy łódka. Należy jednak pamiętać, że na pierwsze lata dziecka dobrze jest wybrać łóżko z barierkę, która będzie zabezpieczała przed spadaniem w nocy.O czym pamiętać?Łóżko zawsze powinno być dostosowane do wieku dziecka, bezpieczne i funkcjonalne. Musimy zwrócić uwagę na konstrukcję i materiały z jakich zostało zrobione. Jeśli dziecko ma problemy z postawą czy kręgosłupem warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty, a jeśli jest alergikiem dobrać odpowiedni rodzaj materaca. Wybierając sofę czy kanapę dobrze jest zajrzeć do środka. Jeżeli wybierzemy łóżko ze stelażem, należy sprawdzić jego wytrzymałość, aby łóżko nie załamało się pod dzieckiem, podczas różnych dziennych zabaw i w czasie wiercenia się w nocy.